Yazılar

Zirveye koşuyor

İhracat şubatta yüzde 3.7 artarak 14.3 milyar dolara yükseldi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu rakamın tarihin en yüksek şubat verisi olduğuna dikkat çekerek açıklanacak büyüme verilerinde dış ticaretin oranında zirveyi yakalayacaklarını dile getirdi.

TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, Genel Ticaret Sistemi (GTS) verilerine göre şubat ayında ihracatın yüzde 3.7 artışla 14 milyar 312 milyon dolara ulaştığını, bunun Türkiye tarihinin en yüksek şubat ayı ihracatı olduğunu bildirdi.

Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve TİM Kadın Meclisi üyelerinin de katıldığı basın toplantısında şubat ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Pekcan, kadın ve genç girişimcilere verdikleri önemin bir kanıtı olarak bakanlık bünyesinde ‘Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Dairesi’ni kurduklarını söyledi.

Şubat ayı ihracat rakamlarını açıklayan Pekcan, şu bilgileri verdi: “Dünya ekonomisi frene basmış olsa da bu ayın 2. haftasında yayınlandığında, dış ticaret verilerimizin milli gelirimize oranında zirveyi yakalayacağımızı öngörüyoruz. Dünya ticareti hız kesiyor ve bu rakamlara da yansıyor. Bu zor döneme rağmen Türkiye olarak ihracatımızın arttığına özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum. Dünyanın başlıca ekonomileri tarafından istatistiki olarak tercih edilen, serbest bölgelerimizin ve antrepolarımızın ticaretini de yansıtan Genel Ticaret Sistemi verilerine göre şubat ayında ihracatımız yüzde 3.7 artışla 14 milyar 312 milyon dolar, daha önce kullandığımız Özel Ticaret Sistemi’ne göre de yüzde 3.5 artışla 13 milyar 603 milyon dolar oldu. Küresel ticarette yaşanan tüm sorunlarına rağmen Türkiye tarihinin en yüksek şubat ayı ihracatını açıklamış bulunuyoruz.”

Pekcan, böylece yılın ilk 2 ayında ihracatın yüzde 5 artarken, ithalatın yüzde 23,1 azaldığını söyledi. Bu yılın en önemli göstergesinin, ihracatın ithalatı karşılama oranı olduğunu vurgulayan Pekcan, “Şubat 2018’de ihracatımızın ithalatımızı karşılama oranı yüzde 69.4 iken öngördüğümüz şekilde bu yıl şubat ayında yüzde 88.6’ya yükselmiştir. 2018 yılının ilk 2 ayındaki yüzde 63.9 olan karşılama oranı bu yılın ilk 2 ayında yüzde 87.3’e yükseldi” dedi.

Geçen yıl şubat ayında 6.1 milyar dolar olan dış ticaret açığının bu sene 1.8 milyar dolara düştüğünü belirten Pekcan, şöyle devam etti: “Sadece şubat ayında sağladığımız, 4.2 milyar dolarlık dış finansman ihtiyacının azalması yönündedir. Dış ticaretin, 2019 yılında da dünyadan finansman ihtiyacımızı azaltıcı yönde katkı sağlamasına devam edeceğini öngörüyoruz. Dış ticaret açığındaki daralmanın (dış finansman ihtiyacının azalmasına) ocak ayında 6.6 milyar dolar katkı sağladığını dikkate alırsak, dış ticaret açığındaki daralma bu yılın ilk 2 ayında dış finansman ihtiyacını 10.8 milyar dolar azaltıcı yönde etki etmiştir.”

 

AB’YE İHRACAT YÜZDE 2.3 ARTTI

BAKAN Ruhsar Pekcan, 2019 yılının şubat ayında en fazla ihracat yapılan ilk üç ülkenin Almanya, İngiltere ve İtalya olduğunu kaydederek, Avrupa Birliği’ne ihracatın yüzde 2.3 artışla 7.4 milyar dolara çıktığını, Avrupa’nın toplam ihracat içindeki payının ise yüzde 51.7 seviyesine ulaştığını bildirdi. Potansiyel pazarlara erişmeyi de ihmal etmediklerinin altını çizen Pekcan, “Hedef pazarlarımızdan Hindistan’a ihracatımız yüzde 20.7, Rusya’ya yüzde 6, Meksika’ya yüzde 12.8 düzeyinde artmış bulunmakta” diye konuştu. TİM Başkanı İsmail Gülle de “Bu sene yeni bir rekorla, şubat ayı performansımızı bir üst çıtaya çıkarttık. Artık pusulamız, her ay bir önceki yılın aynı ayında kırılan rekoru daha da ileri taşımak. Bu sayede, son yıllarda bir türlü geçemediğimiz 200 milyar dolarlık ihracat bandını aşmaya daha kararlı yürüyoruz” dedi. Gülle, haftalık bazda 3 milyar dolarlardan 3.5 milyar doların üzerinde bir ihracat seviyesine ulaştıklarına dikkati çekerek, bu artış trendinin martta da devam edeceğini söyledi. Haftalık ihracatı 4 milyar doların üzerine çıkartarak, bu yıl en az 1 ay 16 milyar dolar sınırını aşmak istediklerini vurgulayan Gülle, geçen ay ihracatta lider sektörün 2.5 milyar dolarla otomotiv sektörü olduğunu belirterek, bunu 1.6 milyar dolarla kimyevi maddeler, 1.4 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyonun takip ettiğini aktardı.

 

Bize Ulaşın
Sosyal Medyada İnanç Kargo
İletişim
  • Mahmutbey Cad. Hürriyet Mah. Altın Sk. No:9 Kat:1 Bahçelievler -İstanbul
  • (212) 630 40 50
  • info@inanckargo.com