Yazılar

Mısır ithalatı artıyor

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, “Türkiye’deki 6 milyon tonluk mısır üretimi, ihtiyacın yüzde 80’ini karşılıyor. 2017 yılında ithalatımız 2 milyon tonun biraz üzerine çıkmıştı. 2018 yılında ise ilk 11 ayda mısır ithalatımız 2.1 milyon tona ulaştı” dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Ahmet Atalık, mısırın gıda ve gıda sanayi dışında da son derece yaygın kullanıldığını söyleyerek ithalat ve ihracattaki son durumu değerlendirdi. Atalık, “2017 yılında ithalatımız 2 milyon tonun biraz üzerine çıktı. 2018 yılında ise ilk 11 ayda mısır ithalatımız 2.1 milyon tona ulaştı. Hayvan sayısındaki artış, kaba yem eksiği, fabrika yemi hammaddesinin mısır olması gibi etkenler ithalata etki eden faktörlerin başında geliyor” diye konuştu.

 

 

İTHALATIN YÜZDE 60’I RUSYA’DAN

Türkiye’nin GDO’lu tohum kullanmayan ülkelerden mısırı ithal ettiğine dikkat çeken Atalık, “Bu yıl gerçekleşen 2.1 milyon ton ithalatın, 1.2 milyon tonunu yani yüzde 60’ı Rusya’dan 600 bin tonu yüzde 30’u ise Ukrayna’dan geldi. 2 milyon tonun üzerindeki ithalata baktığımız zaman ihraç edici bir ülke değiliz. Genelde Irak başta olmak üzere orta doğu ülkelerine ihraç ediyoruz. 2018 yılında 45 bin ton civarında ihracatımız oldu” ifadelerini kullandı.

Bize Ulaşın
Sosyal Medyada İnanç Kargo
İletişim
  • Mahmutbey Cad. Hürriyet Mah. Altın Sk. No:9 Kat:1 Bahçelievler -İstanbul
  • (212) 630 40 50
  • info@inanckargo.com