Yazılar

Safiport Limanı geçici olarak gemi trafiğine kapatıldı

M/V HAKSA isimli Palua bayraklı genel kargo gemisine Safiport Limanı’nda yakıt ikmali yapılırken, akaryakıtın denize sızması sonucu, deniz kirliliği oluşurken, kirlilik temizlenene kadar limanın gemi trafiğine kapatıldığı öğrenildi.

Deniz Haber Ajansı’nın edindiği bilgiye göre, dün akşam saatlerinde Safiport Limanı’nda yanaşmış olan M/V HAKSA isimli genel kargo gemisine, Energy Petrole ait ENERGY 1 isimli yakıt barcının yanaştığı ve ikmal operasyonuna başladığı kaydedildi.

Ancak yakıt ikmali yapılırken, bilinmeyen bir sebepten dolayı denize akaryakıt sızıntısının oluştuğu ve denize 100 litreye yakın bir yakıtın akarak denizin kirlenmesine neden olduğu belirtildi.

Konu ile ilgili bilgisine başvurduğumuz Energy Petrol Yetkilisi Mustafa Muhtaroğlu, Deniz Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, yakıt operasyonu sırasında denize yakıt sızıntısının olduğunu ancak alıcı gemi personelinin hatasından kaynaklandığını ifade etti. Mustafa Muhtaroğlu yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“Energy Petrol olarak, armatörün sipariş ettiği yakıtı verdik 40 ton gibi küçük bir miktar yakıt ikmalidir, alıcı MV HAKSA gemisi gümrüğe yaptığı beyanda 142 ton tank kapasitesi olduğunu ve üzerinde 35.5 ton yakıt olup fazlasıyla alacak yeri olduğunu bildirmiş ancak alıcı gemi personelinin hatasıyla geminin yakıt aldığı tankı taşırması neticesi oluşmuştur, çok küçük bir miktar taşıntı söz konusudur yakın zamanda Poliport terminalinden denize dökülen binlerce tonun yanında sözü olmayacak bir olaydır ve tankerimizle alakası yoktur,  tankerimiz sadece iyi niyetle ve idarenin emriyle temizlik çalışmalarına yardım etmiştir, Liman Başkanımız sağolsun hemen gelerek gerekli her türlü tedbir alınmıştır” dedi.

tutanak_buyuk-002.jpg

Türk denizciliği “beyaz liste” yolunda bir darbe daha aldı. Türk bayraklı DİCLE DENİZ adlı kimyasal tanker, IMO kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle İspanya’nın Santander Limanı’nda tutuklandı.

“Beyaz Liste” bir yara daha aldı. 7 Mart Perşembe günü İspanya’nın Santander Limanı’na uğrak yapan Granmar Tankers filosundaki 9 yaşındaki 2222 ton brüt tonaja sahip DİCLE DENİZ kimyasal tankeri,  İspanyol PSC müfettişlerinin yaptığı denetimler sonucu IMO kurallarına göre eksiklikleri nedeniyle alıkonuldu.

Grammar Denizcilik Sanayi ve Ticaret A.S.  1990 yılında Kaptan Hüseyin Yangın tarafından İstanbul’da kuruldu. Şirket, armatörlük ve gemi kiralama  alanlarında faaliyet gösteriyor.

DİCLE DENİZ KİMYASAL TANKERİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

dicle-deniz-ozellikleri.jpgdicle-deniz-ozellikleri2.jpg

dicle-deniz3.png

Bize Ulaşın
Sosyal Medyada İnanç Kargo
İletişim
  • Mahmutbey Cad. Hürriyet Mah. Altın Sk. No:9 Kat:1 Bahçelievler -İstanbul
  • (212) 630 40 50
  • info@inanckargo.com